Atrakcje turystyczne i co warto zobaczyć w Szczyrku

Szczyrk to malownicza miejscowość w Beskidzie Śląskim, w dolinie rzeki Żylica.
Atrakcje turystyczne i co warto zobaczyć w Szczyrku
Szczyrk to malownicza miejscowość w Beskidzie Śląskim, w dolinie rzeki Żylica. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.), przez które poprowadzone zostały malownicze szlaki turystyczne.


Szczyrk to górski kurort atrakcyjny zarówno latem, jak i zimą. Biały puch od lat przyciąga tu turystów i miłośników białego szaleństwa.
Skrzyczne to najpopularniejszy szczyt w Szczyrku, górujący ponad tą miejscowością. To najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m., należący do Korony Gór Polski. Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne w Szczyrku działa przez cały rok, składa się z 2 odcinków, pierwszy z centrum Szczyrku na Jaworzynę oraz drugi z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego. Na całej długości jest to nowoczesna kanapa 4-osobowa.
Szczyrk zimą
Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w centrum, a dalej pod Skocznią "Skalite" oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac fontanną, stanowiący obecnie centrum Szczyrku.

Szczyrk to bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. Zgromadzona tu jest największa w Polsce ilość wyciągów, w tym wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, około 40 km tras łatwych i trudnych, część sztucznie naśnieżanych i oświetlonych oraz skocznie narciarskie.