Pomysł na jesienny pobyt w Beskidach

Nie sposób wyobrazić sobie jesiennego pobytu w Beskidach bez górskich wędrówek i spacerów. Ilość szlaków zadowoli ...

Pomysł na jesienny pobyt w Beskidach

Nie sposób wyobrazić sobie jesiennego pobytu w Beskidach bez górskich wędrówek i spacerów. Ilość szlaków zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych we wspinaczkach turystów. W Szczyrku najbardziej popularny jest szlak na Skrzyczne, jednak z pobliskiego Ustronia można wejść na Równicę i Czantorię, a w Bielsku-Białej na Szyndzielnię, Klimczok, Kozią Górę czy Błatnią.

Rejon Beskidów to jednak nie tylko góry. Spragnionych spaceru w otoczeniu jeziora zachęcamy do wybrania się nad Jezioro Żywieckie lub Jezioro Międzybrodzkie. Jesienna pogoda nie będzie już wprawdzie sprzyjać plażowaniu, jednak w bezwietrzne dni spacer będzie jak najbardziej dobrym pomysłem. Wracając już w kierunku Górnego Śląska można również zajrzeć do Goczałkowic-Zdrój i przespacerować się po zaporze tamtejszego jeziora. Spokojna, uzdrowiskowa miejscowość pozwoli nam odetchnąć i nabrać sił.

Dla lubiących aktywny wypoczynek polecamy również ścieżki rowerowe. W Bielsku-Białej znajdują się świetnie wyznaczone i oznakowane trasy Enduro Trails. Najszybciej można wjechać na wspomnianą już Kozią Górę. Wrócić z niej można tzw. „Cyganką”, kończącą się niedaleko Cygańskiego Lasu. Również w Szczyrku (od niedawna) są takie specjalnie wyprofilowane trasy. Dostępne są takie dla osób początkujących i średniozaawansowanych (oznaczone kolorem niebieskim), z naturalnymi przeszkodami (czerwone) oraz najtrudniejsze (czarne).

Bez względu na to w jakim jesteśmy wieku zawsze warto zorganizować sobie krótszą lub nieco dłuższą wycieczkę do Bielska-Białej. Najstarszym budynkiem w tym mieście jest Zamek Sułkowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Jeżeli lubicie zwiedzać muzea lub jesteście fanami sztuki nie możecie ominąć bielskiej galerii sztuki współczesnej BWA. W niedalekiej odległości (tę wycieczkę można połączyć ze spacerem w Goczałkowicach) znajduje się też neobarokowy pałac w Pszczynie. Rozległy park, który go otacza jest piękny nie tylko w letnie miesiące, ale także jesienią.

Region Beskidów ma wiele do zaoferowania. Wycieczki tutaj sprawdzają się o każdej porze roku, tym razem zachęcamy jednak do odwiedzenia ich jesienią