kontakt rezerwuj on‑line menu

Najlepsze atrakcje letnie w Szczyrku

W Szczyrku latem dużo się dzieje – odbywają się tu koncerty, Tydzień Kultury Beskidzkiej, jarmarki, spotkania ze sportem i kulturą. Jednak oprócz tych wydarzeń nasze miasto zaoferuje Ci stałą propozycję dla turystów zatrzymujących się w hotelu Alpin. Poznaj Szczyrk w naszym artykule i zaplanuj swój przyjazd zarówno na weekend, jak i dłuższy pobyt.
Najlepsze atrakcje letnie w Szczyrku

Co warto zobaczyć w Szczyrku latem?

Latem w Szczyrku oprócz wydarzeń kulturalnych i sportowych możesz przechadzać się deptakiem na Żylicą, odpocząć na placu św. Jakuba, udać się na górski szlak, wycieczkę rowerową, czy basen. W ciepłe miesiące Szczyrk rozkwita w pełni, oferując niezapomniane doświadczenia dla miłośników przyrody, aktywności na świeżym powietrzu i kultury. Odwiedzając nasze miasto, przygotuj się na wędrówki po malowniczych szlakach, relaks, fascynujące spotkania ze sztuką i wiele innych przygód, które sprawią, że letni pobyt w Szczyrku będzie niezwykłym doświadczeniem.


Plac św. Jakuba - Serce Szczyrku

W centrum naszego górskiego miasteczka pomiędzy ulicą Beskidzką a Deptakiem nad Żylicą czeka na Ciebie Plac św. Jakuba. To miejsce pełne uroku, które zostało oddane w ręce mieszkańców i turystów wiosną 2012 roku. Powstało na terenie dawnej stacji autobusowej, oferując przyjemną przestrzeń do wypoczynku i spotkań z widokiem na górskie szczyty. Chwile spędzone na tym placu nabierają jeszcze większego uroku w sezonie, gdy lista imprez kulturalno-rozrywkowych rośnie w siłę.

Plac św. Jakuba swoją nazwę zawdzięcza Beskidzkiej Drodze św. Jakuba, która przecina Szczyrk. Jest to atrakcyjne miejsce dla dzieci, które będą zachwycone pobliskim "Szyszka Parkiem" - pełnym przygód, gdzie czekają na nie atrakcje linowe urocze karuzele drewniane oraz pasjonująca gra w golfa. A gdy zgłodniejesz po wspaniałej zabawie, Karcza Stary Młyn tuż obok Placu św. Jakuba serwuje wyjątkowe smaki, które dostarczą Ci niezapomnianych doznań kulinarnej rozkoszy.


Kolej linowa na Skrzyczne

Osoby, które lubią powolne wznoszenie się i przyjemne kołysanie kolejek linowych z pewnością będą zadowolone z tej na Skrzyczne. Ta dwuodcinkowa kolej krzesełkowa działa przez cały rok, jest wyposażona w osłony przeciwwietrzne, więc nawet w deszczowy dzień można z niej korzystać. Kolej linowa na Skrzyczne powstała w 1958 roku jako pierwsza krzesełkowa. Czynna jest w godzinach od 9:00 do 17:00. Pierwszy wjazd z dolnej stacji na Jaworzynę odbywa się o 9:00, a z Jaworzyny na Skrzyczne o 9:15. Ostatni zjazd ze Skrzycznego na Jaworzynę jest o 17:00, a z Jaworzyny na dolną stację o 17:30. Jadąc kolejką powoli na szczyt, można cieszyć się malowniczym widokiem Beskidów i wspaniałą górską panoramą.


fot. Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0 wikipedia.org - Stacja górna kolei linowej Skrzyczne


Deptak nad Żylicą

Wzdłuż przyjemnej rzeczki Żylica, rozciąga się deptak, który jest okazją do spacerów dla turystów o każdej porze roku. Widoki na okoliczne szczyty i szum wody potrafią wyciszyć, zapewniając miłe chwile. Początek tej ścieżki znajduje się przy Urzędzie Miasta, prowadząc wzdłuż rzeki Żylica do centrum miasta, a następnie urokliwego amfiteatru i pod Skocznię "Skalite". Przy deptaku znajdują się restauracje i atrakcje dla dzieci.


Skocznia narciarska Skalite w Szczyrku

Czy wizyta na skoczni narciarskiej latem ma sens? Jak najbardziej. W Szczyrku odbywają się zawody na igelicie, więc śnieg nie jest potrzebny, by podziwiać loty narciarskie. Poza tym to świetne miejsce dla fanów tego sportu, którzy chcą poczuć klimat tego historycznego obiektu. Powstał on bowiem w latach 30 XX wieku, a współcześnie był modernizowany i rozbudowany. Znajduje się tam Skocznia Mała K-40, Skocznia Średnia K-70 oraz Skocznia Normalna K-95. Odbywały się tu liczne zawody, w których brali udział tacy skoczkowie jak Adam Małysz, Kamil Stoch, Thomas Morgenstern czy Piotr Żyła. Od razu obok skoczni znajduje się kolej linowa, którą można dostać się na szczyt.


fot. Slawojar2 CC BY-SA 4.0 wikipedia.org - Skocznia narciarska Skalite w Szczyrku

Przy skoczni znajduje się Muzeum Górskie w Szczyrku, które na pewno warto zobaczyć. Znajdują się tam historyczne narty, ale też te należące do mistrzów. Turyści będą mogli tam też podziwiać pamiątki z Igrzysk Olimpijskich, stare fotografie, publikacje i najróżniejsze plakaty i sportowe gadżety. Zwiedzających ucieszy interaktywna platforma, która umożliwia wykonanie pamiątkowego zdjęcia prosto ze skoczni. Niezapomniane chwile gwarantowane!


Jakie szlaki ze Szczyrku?

Szczyrk to malownicza miejscowość górska, otoczona szczytami o zapierających dech w piersiach widokach i ścieżkami dla zarówno doświadczonych turystów, jak i weekendowych miłośników wędrówek. Szlaki ze Szczyrku prowadzą na Skrzyczne, Klimczok, Malinowską skałę, Skalite, pasmo Kotarza, czy Przełęcz Karkoszczonka. Dodatkowo nasze miasto jest położone niedaleko Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, który obejmuje takie szczyty jak Czantoria i Barania Góra. Różnorodność tras sprawia, że Szczyrk to idealne miejsce dla rodzin z zacięciem turystycznym, samotnych wędrowców i miłośników bardziej wymagających trekkingów.


Szlak na Skrzyczne

Wizyta w Szczyrku dla turystów najczęściej wiąże się ze zdobyciem szczytu Skrzycznego. Ten szczyt, będący częścią Korony Gór Polski, wznosi się na wysokość 1257 metrów. Szlaki na Skrzyczne są dwa: niebieski i zielony. Pierwszy z nich biegnie wzdłuż trasy wyciągu krzesełkowego, podczas gdy drugi poprowadzony jest po malowniczej trasie przez Becyrek. Zarówno niebieski, jak i zielony szlak zapewniają około 2 godzin wędrówki w otoczeniu dzikiej przyrody i górskich widoków. Jeśli preferujesz łatwiejszą opcję, na szczyt Skrzycznego można również dostać się koleją linową. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się widokami bez intensywnego wysiłku.


fot. Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0 wikipedia.org - Szlak na Skrzyczne


Malinowska Skała

Szczyt Malinowska Skała wznosi się na wysokość 1152 metrów i znajduje się w głównym grzbiecie pasma Babiej Góry. Jest to przepiękne miejsce, które prezentuje się zjawiskowo na tle otoczenia. U podnóża góry znajduje się bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód i rozpocząć wędrówkę na szczyt, podążając czerwonym szlakiem. Ta trasa jest niezwykle interesująca, ponieważ prowadzi przez malowniczy Malinów, a tuż obok znajduje się urokliwa Szczelinowa Jaskinia Malinowska. Pozostałe szlaki na Malinowską Skałę wiodą bezpośrednio ze Szczyrku (około 3 godzin 40 min), a także przez Przełęcz Salmopolską. To fascynujące miejsce, które zapewni Ci niezapomniane wrażenia podczas wędrówki.


fot. Adrian Tync CC BY-SA 4.0 wikipedia.org - Malinowska Skała


Szlak na Klimczok i Szyndzielnię ze Szczyrku

Wychodząc ze Szczyrku na Klimczok, dotrzeć można w nieco ponad 2 godziny, a dodając do tego kolejne pół godziny, dojdziemy na Szyndzielnię. Jest to bardzo malownicza trasa, a widoki z obu szczytów potrafią zachwycić każdego turystę. Szlak na Klimczok ze Szczyrku wiedzie również z okolicy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, co pozwala oszczędzić około 40 minut.


Szlak Karkoszczonka – ścieżka przyrodnicza

Przełęcz Karkoszczonka nie jest zbyt wysoka (729 metrów), ale widoki, które z niej można podziwiać, czynią ja bardzo popularną. Rozciąga się tu cudowna polana, z której dostrzeżemy Klimczok, Skrzyczne, czy Magurę. W okolicy przełęczy znajdziemy znane schronisko, którym jest Chata Wuja Toma, oferujące noclegi i posiłki dla strudzonych marszem turystów.


Sanktuarium Szczyrk – dwa wspaniałe kościoły

Szczyrk może pochwalić się dwoma wspaniałymi sanktuariami, które co roku przyciągają tysiące wiernych. Pierwszym z nich jest Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła, uważane za najpiękniejszy zabytek architektury sakralnej w mieście. To drewniany kościół, który powstał w latach 1797-1800. Jego zrębowa konstrukcja i prostokątna nawa imponują rzemiosłem z dawnych lat. U szczytu Sanktuarium znajduje się barokowa dzwonnica z dzwonem pochodzącym aż z 1691 roku. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione motywami biblijnymi. Udając się na mszę, można cofnąć się w czasie i tym głębiej przezywać eucharystię.


fot. Biblioteka Narodowa - Pocztówka z Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła z lat 1929-1936

Podczas mszy można przenieść się w czasie i głębiej przeżyć eucharystię, a wewnątrz można podziwiać zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę oraz kropielnicę z 1800 roku. Na uwagę zasługuje również obraz św. Jana z XVII wieku. Kościół mieści się przy ulicy Kolorowej na lekkim wzniesieniu otoczonym przez drzewa, co zachwyca wiernych do niego przybywających. Łatwo tam dotrzeć kierując się na wschód od placu św. Jakuba i pokonują około 700 metrów.

Drugie sanktuarium, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znajduje się na Górce i oferuje piękny widok na okolicę. Spacer z centrum miasta zajmuje około 40 minut, ale to miejsce jest szczególnie ważne dla Szczyrku ze względu na cudowne objawienie Matki Boskiej w 1894 roku. Mała dziewczynka Julianna Pezda przez kilka miesięcy doświadczała spotkań z Matką Boską. Na cześć tego wydarzenia zbudowano małą drewnianą kapliczkę, którą w 1954 zamieniono w murowany kościół. To Sanktuarium jest licznie odwiedzane przez pielgrzymów ze względu na cudowny obraz Matki Bożej oraz źródełko.


Beskidzka Galeria Sztuki w Szczyrku

Dla spragnionych artystycznych doznań i spotkania z kulturą wysoką dobrym miejscem będzie Beskidzka Galeria Sztuki – Bator Art Gallery. W Szczyrku mieści się ona przy ulicy Myśliwskiej 60 około 20 minut spacerem od Hotelu Alpin. To największa prywatna galeria sztuki współczesnej na południu Polski, która funkcjonuje od 1995 roku. Organizowane są w niej liczne wystawy, spotkania autorskie, koncerty, wykłady, czy warsztaty muzyczne oraz plastyczne. Warto wejść na stronę Bator Art Gallery i sprawdzić co aktualnie tam się dzieje.

Oprócz podziwiania malarstwa, rzeźby, fotografii, czy ceramiki w Beskidzkiej Galerii Sztuki można również zakupić wybrane dzieła. To miejsce to kulturalna perełka na mapie Szczyrku, którą z pewnością warto odwiedzić, by doświadczyć piękna sztuki, ale i spotkać ciekawe osoby.


Co robić z dzieckiem w Szczyrku?

Szczyrk jest pełen atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich jest Szyszka Park, znajdujący się blisko Deptaku w okolicach centrum miasta. To idealna przestrzeń dla rodzin, które pragną spędzić fantastyczny czas. Bez względu na wiek, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możecie cieszyć się wspaniałą karuzelą w kształcie drzewa, pograć w mini golfa, czy powspinać się w parku linowym. Szyszka Park to miejsce pełne uśmiechu, zabawy i niezapomnianych chwil, które sprawią, że Twój dzień stanie się wyjątkowy.

Kolejne miejsce idealne dla dzieci to Park Linowy Base Camp Szczyrk, gdzie przygoda łączy się z aktywnością fizyczną. Znajduje się on naprzeciwko Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. To idealne miejsce dla całej rodziny, oferujące ponad 300 metrów tras i 37 przeszkód do pokonania. Bez ograniczeń czasowych, możecie cieszyć się zieloną trasą dla dzieci oraz trudniejszymi trasami Adventure i Adventure Extreme. Base Camp Szczyrk to gwarancja uwolnienia endorfin i kontrolowanej adrenaliny. Odkryj radość i entuzjazm, spędzając aktywny czas w otoczeniu pięknej przyrody Szczyrku.


Gdzie na rower Szczyrk?

Dla rowerzystów Szczyrk ma przygotowaną całkiem ciekawą bazę. Oprócz krajoznawczych ścieżek i szlaków skierowanych dla osób lubiących lżejsze trasy znajdują się tu też bardziej ekstremalne wyzwania. Chodzi o Enduro Trails Szczyrk oraz crossowy tor rowerowy. Pierwsza z atrakcji to dynamiczny kompleks tras rowerowych dla dzieci i dorosłych. Znajdziesz tu naturalne przeszkody, piękne widoki i świetną infrastrukturę. Trasy Enduro Trails oferują 16 km różnorodnych tras rowerowych. Bez względu na poziom trudności, każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tu także specjalna trasa dla najmłodszych.

Z kolei crossowy tor rowerowy to inwestycja, która ma za zadanie promować aktywny i zdrowy styl życia. Ten tor rozciąga się na niemal 2 km. Obejmuje różne poziomy wysokości (od 560 do 593 metrów), zapewniając ciekawą trasę dla rowerzystów. Możesz uprawiać tam także nordic walking, a zimą ćwiczyć narciarstwo biegowe.


Szczyrk latem - podsumowanie

Jak widzisz, Szczyrk latem jest dla każdego. Odnajdą się tu samotni górscy wędrowcy, pary szukające odpoczynku i rodziny z dziećmi pragnące atrakcji. Każdą z wymienionych atrakcji z czystym sercem Ci polecamy, ale nie zapominaj, że jest ich więcej. Przebywając w hotelu Alpin zapytaj naszą obsługę, o to co można robić w Szczyrku, a na pewno dostaniesz odpowiedź. Zarezerwuj swój pobyt już dzisiaj i ciesz się latem w górach.


Przeczytaj również

Szkolenia, konferencje ważne wskazówki …. | Hotel Alpin Szczyrk
Szkolenia, konferencje ważne wskazówki ….
Organizacja konferencji czy szkolenia to nie problem, jednak jak zrobić to dobrze? Jest to zadanie, które wymaga większego zaangażowania i warto zaplanować to wcześniej aby wybrać dogodny termin oraz idealne miejsce. Sal konferencyjnych w Szczyrku nie brakuje, jednak jak wybrać tą jedną?
Jak można spędzić czas w Hotelu Alpin? | Hotel Alpin Szczyrk
Jak można spędzić czas w Hotelu Alpin?
Decydując się na wyjazd do Hotelu Alpin można zdecydować się na jeden z wielu specjalnych pakietów, które dla Was przygotowaliśmy.
Jak spędzić zimowy odpoczynek w Szczyrku? | Hotel Alpin Szczyrk
Jak spędzić zimowy odpoczynek w Szczyrku?
Zimowe długie wieczory sprzyjają powstawaniu nowym kierunkom podróży każdego z nas. Dzisiaj na celownik bierzemy Szczyrk, w którym mieści się hotel Alpin.
Atrakcje turystyczne i co warto zobaczyć w Szczyrku | Hotel Alpin Szczyrk
Atrakcje turystyczne i co warto zobaczyć w Szczyrku
Szczyrk to malownicza miejscowość w Beskidzie Śląskim, w dolinie rzeki Żylica.
Jak wybrać najlepszy hotel w Szczyrku? | Hotel Alpin Szczyrk
Jak wybrać najlepszy hotel w Szczyrku?
Szczyrk – serce Beskidów, to malownicza miejscowość położona w dolinie potoku Żylica, w województwie śląskim.
Pomysł na jesienny pobyt w Beskidach | Hotel Alpin Szczyrk
Pomysł na jesienny pobyt w Beskidach
Nie sposób wyobrazić sobie jesiennego pobytu w Beskidach bez górskich wędrówek i spacerów. Ilość szlaków zadowoli ...
Idealne miejsce na konferencje w górach | Hotel Alpin Szczyrk
Idealne miejsce na konferencje w górach

Zależy ci na tym, aby wywrzeć jak największe wrażenie na gościach, których chcesz zaprosić na konferencję? Wobec tego zorganizuj ją w jakimś ciekawym, inspirującym miejscu, które będzie atrakcją samą w sobie!

Romantyczny weekend dla dwojga | Hotel Alpin Szczyrk
Romantyczny weekend dla dwojga
Jak dobrze wszyscy wiemy, wielkimi krokami zbliża się do nas święto zakochanych. Wychodząc Wam naprzeciw przygotowaliśmy kilka propozycji jak można ten czas spędzić.
Narty w Szczyrku! Szkółki narciarskie | Hotel Alpin Szczyrk
Narty w Szczyrku! Szkółki narciarskie
Nasz Hotel znajduje się w samym centrum Szczyrku, niedaleko tras narciarskich. Naszym gościom oferujemy transport busem na stroki na terenie szczyrku.
UE

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2024 Hotel Alpin, Global Sp. z o.o.

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

Dziękujemy, Twoje zapytanie zostało wysłane. Prosimy oczekiwać kontaktu z naszej strony.

Formularz kontaktowy

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Global Sp. z o.o. przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.